Monday, March 17, 2008

pripravila katarína plavčanová

17.30
* Čo sa deje v Tibete svet nevie, Čína vykázala médiá
* Európania chcú za prezidenta únie Blaira alebo Merkelovú
* V Slanci v Košickom okrese dnes vybuchol plyn
* Na Slovensku je dobrá alkoholová politika
* Vláda himalájskeho kráľovstva zorganizovala upratovanie najvyššej hory sveta

Príjemný podvečer

svet
Nepokoje, ktoré v uplynulých dňoch ovládli Tibet, sa ako oheň šíria aj do susedných oblastí. Svetové agentúry oznámili, že v štyroch čínskych provinciách, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom susedstve s Tibetom, vypukli včera masívne výtržnosti. Čo presne sa v Tibete odohráva, nie je celkom jasné. Čína z krajiny vykázala novinárov, informácie sú preto len útržkovité a je ťažké ich overiť.
Z Tibetu tiež vykázala turistov a ďalších nevpúšťa. Podľa čínskej agentúry Xinhua je to pre ich vlastnú bezpečnosť. Oficiálne čínske agentúry tvrdia, že policajti sa len snažia udržať poriadok.

Stovky Srbov zaútočili dnes automatickými zbraňami, kameňmi a zápalnými fľašami na mierotvorné jednotky NATO a políciu OSN v meste Kosovska Mitrovica, ktoré je riekou Ibar rozdelené na albánsku a srbskú časť. Násilné strety vypukli potom, čo polícia OSN a vojaci NATO vnikli do budovy súdu OSN, ktorú od piatku okupovali desiatky Srbov na protest proti nezávislosti Kosova. Nad mestom prelietavajú helikoptéry NATO, ktoré situáciu monitorujú.

Vyjednávania s únoscami dvoch rakúskych turistov sa zintenzívňujú a koncentrujú sa čoraz viac na výkupné. Ochotu vyjednávať s únoscami ponúkla Lýbia. Rakúsky kancelár mal totiž v telefonickom rozhovore požiadať lýbijského vodcu Muammara Kaddáfího o pomoc. Únoscovia údajne požadujú za Rakúšanov 5 miliónov dolárov a prepustenie 10 islamských militantov z tuniského a alžírskeho väzenia. Kaddáfí chce využiť vplyv krajiny na kmeň Tuarégov v regióne. Informáciu nepotvrdila rakúska ani lýbijská strana.

Najviac obyvateľov piatich najväčších európskych krajín si praje, aby sa budúcim prezidentom Európskej únie stal bývalý britský premiér Tony Blair alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnili vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku. Dnes to zverejnil britský denník Financial Times.

Centrálna banka USA urobila kroky na stabilizáciu americkej ekonomiky, ktoré nepoužila od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Správy zrazili dolár na nové minimá. Hypotekárna a úverová kríza sa postupne prehlbuje od konca minulého leta a ťahá najväčšiu ekonomiku sveta do recesie. Kríza má závažné dopady na finančný sektor aj ďalších vyspelých štátov.

Americká ekonomika prechádza zložitým obdobím a ďalšie problémy ju ešte čakajú, povedal prezident USA George Bush. Odkázal zvyšku sveta, že USA majú situáciu pod kontrolou.

Viac ako polovica Dánov je kritická k rozhodnutiu najmenej 17 dánskych novín opätovne publikovať vo februári karikatúru proroka Mohameda. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky.
doma
V prípade dnešného výbuchu rozvodu plynu pri obci Slanec (okr.Košice-okolie) začala polícia trestné stíhanie vo veci pre všeobecné ohrozenie. Plyn a následný požiar otriasol obcou Slanec krátko pred 06:00. Výbuch roztrhol takmer 40-metrové plynové potrubie a spôsobil približne trojmetrový kráter. Na mieste zasahovali hasiči z Košíc, Trebišova a Moldavy nad Bodvou. Časť obyvateľov obce evakuovali do kultúrneho domu. Na niekoľko hodín museli odkloniť aj dopravu. Plynári, ktorí intenzívne pracujú na odstránení poruchy plynovodu, obnovia dodávku plynu čo najskôr.

Slovenskí poslanci by mali prísť o imunitu. Presadiť to chce predseda parlamentu Pavol Paška na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 26. marca. S návrhom na úplné zrušenie imunity prichádza po neúspešnom pokuse zrušiť priestupkovú imunitu.
Paška bol jediný z koalície, ktorý hlasoval proti vráteniu návrhu. Paška hneď po hlasovaní, ktoré preňho znamenalo porážku, povedal, že už nebude hľadať kompromisy a na marcovú schôdzu predloží návrh na zrušenie celej imunity.

Slovensko má dobrú alkoholovú politiku. Štúdiu spracovali odborníci z Lekárskej fakulty v New Yorku. Medzi 30-timi rozvinutými krajinami sme skončili na siedmom mieste. Lepšie je na tom Nórsko, Island či Švédsko, teda krajiny známe svojim prísnym prístupom k alkoholu. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Podľa neho, to že Slováci nadmerne pijú je len mýtus.

Ďalším činiteľom v štúdii bola kontrola pitia alkoholu pri šoférovaní. Spolu s Maďarskom a Českom sme treťou európskou krajinou, v ktorých je nulová povolená hranica promile alkoholu u vodičov. Dobrí sme aj v tom, že policajti vodičov náhodne testujú. Oblasť, v ktorej máme najväčšie rezervy, je prístupnosť k alkoholu. "Tu sme dopadli veľmi zle, pretože podľa Inštitútu na Slovensku alkohol zoženiete naozaj kdekoľvek. Alkohol nie je ilegálna látka, sám o sebe nie je škodlivý, škodlivý je iba keď sa pije nemierne, na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase.

Na košickom magistráte otvorili pracovisko ombudsmana. Pracovisko bude otvorené každý tretí štvrtok v mesiaci a budú sem dochádzať dvaja pracovníci kancelárie z Bratislavy.

Na rómskom gymnáziu pre deti zo sociálne slabších rodín v Lučenci panuje bezvládie. Po piatkovom konflikte medzi vychovávateľom a žiakmi do školy prišla iba časť detí a odmietala sa učiť. Situácia v gymnáziu bola napätá už odvtedy, čo sa škola musela na juh Slovenska presťahovať zo Zvolena. Problémy sa vyhrotili minulý piatok, keď žiakov chceli pre poruchu na potrubí poslať na víkend domov a údajne opitý vychovávateľ sa im podľa informácií STV vyhrážal, že ich vyhádže z okna.
Situáciu komplikuje aj to, že poverený riaditeľ školy Peter Gábor začiatkom marca odstúpil a zriaďovateľ, Banskobystrický kraj, zatiaľ nového riaditeľa neurčil.
Problémy gymnázia príde zajtra do Lučenca riešiť zástupca banskobystrickej krajskej samosprávy.

Ekológia už dorazila aj na najvyššie miesto planéty, na horu Mount Everest. Vláda himalájskeho kráľovstva sa rozhodla zorganizovať pod vrcholom veľké upratovanie, pretože početné výpravy horolezcov za sebou zanechali skutočné "hory" odpadkov a ďalších upomienok svojej prítomnosti. Letecká spoločnosť Yeti Airlines oznámila, že len pivové fľaše a plechovky, ktoré naložila do svojich lietadiel, vážia sedemnásť ton. Fľaše odovzdajú pivovarom v Káthmandu na ďalšie použitie.
Nepálske úrady už v minulosti varovali, že životné prostredie v okolí hory začína byť neúnosné a vyzvali turistov aj horolezcov k zodpovednejšiemu správaniu. Od roku 1953, keď na vrchol ako prví vystúpili Edmund Hillary a Tenzing Norkej, zdolalo Mount Everest už viac ako dvetisíc ľudí.

Po Kvetnej nedeli sa kresťanom začal sviatočný Veľký týždeň pred Veľkou nocou. Pre školákov a pracujúcich to predovšetkým znamená skrátený pracovný týždeň. Žiakom začínajú prázdniny vo štvrtok, skončia sa v utorok. Ostatní si od práce oddýchnu od piatka do pondelka.


ŠPORT
Ministri krajín Európskej únie zodpovední za oblasť športu, ako aj národné olympijské výbory nesúhlasia s výzvou bojkotovať olympijské hry, ktoré sa už v auguste začnú v čínskom Pekingu. Šéfovia rezortov z európskych krajín rokovali dnes o situácii, ktorá nastala po piatkových nepokojoch v Tibete, odkiaľ hlásia až 100 mŕtvych z radov protestujúcich.



V histórii olympijských hier boli bojkotované dve podujatia. Na OH 1980 v Moskve chýbali po výzve USA na protest proti ruskej intervencii v Afganistane okrem americkej viaceré výpravy zo západných štátov, OH 1984 v Los Angeles boli na odvetu ochudobnené o účasť športovcov zo Sovietskeho zväzu a spojeneckých krajín tzv. východného bloku s výnimkou Rumunska a Juhoslávie.


Zajtra sa v holandskom Eindhovene začnú ME v plávaní. Okrem už tradičných účastníkov vrcholných podujatí - Martiny Moravcovej, Ľuboša Križka a Denisy Smolenovej tam bude aj debutantka na takomto seniorskom fóre, talentovaná 14-ročná prsiarka Dominika Glozmeková. Menej prísny B-limit zaplávali Smolenová a Glozmeková, ktoré si budú hradiť účasť z vlastných zdrojov a náklady im spätne refundujú v prípade prekonania A-limitov na ME.

Slovenská mužská plavecká jednotka Ľuboš Križko má na ME v Eindhovene v dlhom bazéne hlavný cieľ - kvalifikovať sa na 100 m znak do semifinále a tak si zabezpečiť účasť na letných OH v Pekingu. Zároveň sa pokúsi atakovať olympijský A-limit Slovenskej plaveckej federácie.

*********************************
NOC:
Oblačno, neskôr polooblačno. Spočiatku miestami prehánky alebo občasný dážď. Hranica sneženia bude klesať postupne na 600 m.
Najnižšia nočná teplota +3 až -1 st.

UTOROK:
Malá, cez deň časom zväčšená oblačnosť na mnohých miestach bude snežiť. Od 400 m dážď so snehom. Vietor bude fúkať rýchlosťou do 8m/s. Na východe spočiatku slabý vietor. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši okolo 2 st.
Teplota na horách vo výške 1 500 m poklesne na -8 st.