18.00
Nepokoje, ktoré v uplynulých dňoch ovládli Tibet, sa ako oheň šíria aj do susedných oblastí. Svetové agentúry oznámili, že v štyroch čínskych provinciách, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom susedstve s Tibetom, vypukli včera masívne výtržnosti. Čo presne sa v Tibete odohráva, nie je celkom jasné. Čína z krajiny vykázala novinárov, informácie sú preto len útržkovité a je ťažké ich overiť.
Z Tibetu tiež vykázala turistov a ďalších nevpúšťa. Podľa čínskej agentúry Xinhua je to pre ich vlastnú bezpečnosť. Oficiálne čínske agentúry tvrdia, že policajti sa len snažia udržať poriadok.
Stovky Srbov zaútočili dnes automatickými zbraňami, kameňmi a zápalnými fľašami na mierotvorné jednotky NATO a políciu OSN v meste Kosovska Mitrovica, ktoré je riekou Ibar rozdelené na albánsku a srbskú časť. Násilné strety vypukli potom, čo polícia OSN a vojaci NATO vnikli do budovy súdu OSN, ktorú od piatku okupovali desiatky Srbov na protest proti nezávislosti Kosova. Nad mestom prelietavajú helikoptéry NATO, ktoré situáciu monitorujú.
Vyjednávania s únoscami dvoch rakúskych turistov sa zintenzívňujú a koncentrujú sa čoraz viac na výkupné. Ochotu vyjednávať s únoscami ponúkla Lýbia. Rakúsky kancelár mal totiž v telefonickom rozhovore požiadať lýbijského vodcu Muammara Kaddáfího o pomoc. Únoscovia údajne požadujú za Rakúšanov 5 miliónov dolárov a prepustenie 10 islamských militantov z tuniského a alžírskeho väzenia. Kaddáfí chce využiť vplyv krajiny na kmeň Tuarégov v regióne. Informáciu nepotvrdila rakúska ani lýbijská strana.
Najviac obyvateľov piatich najväčších európskych krajín si praje, aby sa budúcim prezidentom Európskej únie stal bývalý britský premiér Tony Blair alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnili vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku. Dnes to zverejnil britský denník Financial Times.
Centrálna banka USA urobila kroky na stabilizáciu americkej ekonomiky, ktoré nepoužila od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Správy zrazili dolár na nové minimá. Hypotekárna a úverová kríza sa postupne prehlbuje od konca minulého leta a ťahá najväčšiu ekonomiku sveta do recesie. Kríza má závažné dopady na finančný sektor aj ďalších vyspelých štátov.
Americká ekonomika prechádza zložitým obdobím a ďalšie problémy ju ešte čakajú, povedal prezident USA George Bush. Odkázal zvyšku sveta, že USA majú situáciu pod kontrolou.
Viac ako polovica Dánov je kritická k rozhodnutiu najmenej 17 dánskych novín opätovne publikovať karikatúru proroka Mohameda. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky.
V prípade dnešného výbuchu rozvodu plynu pri obci Slanec (okr.Košice-okolie) začala polícia trestné stíhanie vo veci pre všeobecné ohrozenie. Plyn a následný požiar otriasol obcou Slanec krátko pred 06:00. Výbuch roztrhol takmer 40-metrové plynové potrubie a spôsobil približne trojmetrový kráter. Na mieste zasahovali hasiči z Košíc, Trebišova a Moldavy nad Bodvou. Časť obyvateľov obce evakuovali do kultúrneho domu. Na niekoľko hodín museli odkloniť aj dopravu. Plynári, ktorí intenzívne pracujú na odstránení poruchy plynovodu, obnovia dodávku plynu čo najskôr.
Slovenskí poslanci by mali prísť o imunitu. Presadiť to chce predseda parlamentu Pavol Paška na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 26. marca. S návrhom na úplné zrušenie imunity prichádza po neúspešnom pokuse zrušiť priestupkovú imunitu.
Ministri krajín Európskej únie zodpovední za oblasť športu, ako aj národné olympijské výbory nesúhlasia s výzvou bojkotovať olympijské hry, ktoré sa už v auguste začnú v čínskom Pekingu. Šéfovia rezortov z európskych krajín rokovali dnes o situácii, ktorá nastala po piatkových nepokojoch v Tibete, odkiaľ hlásia až 100 mŕtvych z radov protestujúcich.
V histórii olympijských hier boli bojkotované dve podujatia. Na OH 1980 v Moskve chýbali po výzve USA na protest proti ruskej intervencii v Afganistane okrem americkej viaceré výpravy zo západných štátov, OH 1984 v Los Angeles boli na odvetu ochudobnené o účasť športovcov zo Sovietskeho zväzu a spojeneckých krajín tzv. východného bloku s výnimkou Rumunska a Juhoslávie.
*********************************
NOC:
Oblačno, neskôr polooblačno. Spočiatku miestami prehánky alebo občasný dážď. Hranica sneženia bude klesať postupne na 600 m.
Najnižšia nočná teplota +3 až -1 st.
UTOROK:
Malá, cez deň časom zväčšená oblačnosť na mnohých miestach bude snežiť. Od 400 m dážď so snehom. Vietor bude fúkať rýchlosťou do 8m/s. Na východe spočiatku slabý vietor. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši okolo 2 st.
Teplota na horách vo výške 1 500 m poklesne na -8 st.