Wednesday, March 19, 2008

pripravila katarína plavčanová

17.30
* Pri príležitosti výročia invázie budú protesty na celom svete
* Čínskej polícii sa vzdalo 105 tibetských demonštrantov
* Českí colní úradníci zabavili 15 kilogramov heroínu
* Priateľom Zeme sa nepáči, že na Slovensku je veľa skládok odpadu

Príjemný podvečer

Protivojnové protesty na celom svete budú sprevádzať 5. výročie vpádu do Iraku, kde zahynulo vyše 4 tisíc amerických a spojeneckých vojakov a desaťtisíce irackých civilistov. Dňa 20. marca 2003 americké lietadlá zhodili prvé bomby na Bagdad v rámci invázie, ktorá mala v priebehu troch týždňov zvrhnúť režim Saddáma Husajna. Po piatich rokoch však Iračania a americké sily naďalej čelia denným útokom povstaleckých skupín a islamských ozbrojencov. Prezident George Bush chce vystúpiť s obhajobou jeho stratégie v Iraku a s varovaním, že ústup by znamenal víťazstvo al-Kájdy.

Protivojnové protesty sú plánované vo Washingtone, kde chcú demonštranti blokovať chod kancelárií vojenských dodávateľov a ropné spoločnosti profitujúce z vojny. Demonštrovať chcú univerzitní študenti od New Jersey po Severnú Dakotu. "Sú to po prvý raz organizované priame akcie občianskej neposlušnosti. "Ľudia, ktorí sa nikdy nezapojili do takejto akcie, teraz hovoria, že je čas to urobiť."

Čínskej polícii sa vzdalo 105 tibetských demonštrantov. Podľa tlačovej agentúry Nová Čína sa tak stalo včera popoludní, 23 hodín po konečnom vládnom termíne. Úrady prisľúbili zhovievavosť tým, ktorý sa do tohto termínu polícii vzdajú. Tých, ktorí tak nespravia, postihne naopak prísny trest. Zatiaľ nie je jasné, aký trest dostane vyše sto ľudí, ktorí sa polícii síce vzdali, ale až po konečnom termíne.

Organizátori pekinských olympijských hier sú presvedčení, že nedôjde ku generálnemu bojkotu olympiády. Uviedli to v súvislosti s kontroverznými zásahmi čínskej vlády proti demonštrantom v Tibete.

Nový pakistanský parlament zvolil dnes za svoju prvú predsedníčku ženu.
Podnikateľka a lekárka Fehmida Mirzová získala 249 z 324 hlasov v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu. Mirzová je členkou Pakistanskej ľudovej strany zavraždenej opozičnej líderky Bénazír Bhuttovej. Bhuttovej strana však ešte musí vyriešiť otázku, kto by mal byť budúcim premiérom.

Grécki odborári začali dnes jednodňový generálny štrajk proti dôchodkovej reforme, ktorá môže znížiť dôchodky a zvyšiť vek odchodu do dôchodku. Štrajk ochromil verejné služby a výrazne narušil dopravu v krajine. K štrajkujúcim sa na štyri hodiny pripojili aj letoví dispečeri. Nepremávajú ani trajekty, vlaky a mestská doprava. Štrajkujú aj zamestnanci bánk, škôl a súdov, stavební inžinieri či novinári. V poradí už štvrtý štrajk od decembra majú sprevádzať demonštrácie v Aténach, Pireu a Solúne.

V Iráne chcú prijať zákon, podľa ktorého má na každého moslima, ktorý sa narodil moslimským rodičom a konvertuje na inú vieru, čakať trest smrti. Nový zákon, ktorý vyvoláva v Iráne aj vo svete obavy, navrhla vláda pre zvýšené aktivity kresťanských cirkví, ktoré šíria vieru aj prostredníctvom satelitných kanálov. Mnohí mladí ľudia sa vzdávajú moslimskej viery aj pre množstvo obmedzení, ktoré sú v nej obsiahnuté. Podľa neoficiálnych zdrojov v posledných piatich rokoch opustilo islam milión mladých ľudí.

Francúzsko poskytne útočisko takmer 500 irackým kresťanom, prevažne členom chaldejskej katolíckej cirkvi. Potvrdil to dnes minister zahraničných vecí Bernard Kouchner. Zároveň dodal, že jeho krajina neodmietne poskytnúť azyl ani moslimom. Od začiatku spojeneckej invázie do Iraku v marci 2003 sa irackí kresťania stali terčom častých útokov islamských extrémistov.

Českí colní úradníci zabavili 15 kilogramov heroínu ukrytého v nárazníku auta, v ktorom dvaja českí občania, 45-ročný muž a 30-ročná žena cestovali z Macedónska. Drogy boli zrejme určené pre český trh a ich hodnota predstavuje 15 miliónov českých korún. Dvojicu zadržali a súd teraz rozhodne, či pôjdu do väzby.

Velikán vedeckej fantastiky, britský spisovateľ Arthur C. Clarke zomrel vo veku 90 rokov v nemocnici na Srí Lanke. Oznámil to jeho asistent. Clarke sa preslávil románom 2001: Vesmírna Odysea. Spisovateľ predpovedal v roku 1945 vznik komunikačných satelitov, ako aj pristátie človeka na Mesiaci a napísal viac ako sto kníh.

Približne milión obyvateľov indického spolkového štátu Mizorám hladuje v dôsledku toho, že množstvo poľných potkanov v uplynulých týždňoch požrali prakticky všetku očakávanú úrodu ryže. Nevítané hlodavce sa v neprimeranej miere rozmnožili "vinou" kvitnutia divého bambusu každých 48 rokov. Jeho veľké zelené plody - sú bohaté na proteíny a patria medzi obľúbené pochúťky poľných potkanov. Na jedálnom lístku širokých vrstiev vidieckeho obyvateľstva štátu Mizorám v súčasnosti figurujú namiesto ryže predovšetkým málo výživné lesné plody.

Priateľom Zeme sa nepáči, že na Slovensku je veľa skládok odpadu. Tie podľa nich obsahujú vážne environmentálne riziká ohrozujúce kvalitu života občanov. Štatistika hovorí aj o tom, že Slovensko až 78 percent komunálnych odpadov skládkuje.Vyspelé krajiny tento problém riešia zavedením ekologických daní na skládky alebo špeciálnych environmentálnych poplatkov, ktoré cenu skládky zvýšia. Tieto peniaze vyčlenia aj na podporu recyklácie. Tým sa skládkovanie stáva nevýhodnejším, a to dobré, napríklad recyklácia, sa stáva výhodnejším.

Strana Smer by podľa prieskumu agentúry Median získala podporu 46,9 % voličov, ktorí by sa zúčastnili na voľbách začiatkom tohto roka. SDKÚ a SNS by volilo rovnako 11,9 % oslovených.

Najdôveryhodnejšou osobnosťou na slovenskej politickej scéne je stále premiér Robert Fico, ktorému začiatkom marca dôverovalo 34 percent občanov. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vyslovilo dôveru 15,7 percenta a predsedovi SNS Jánovi Slotovi 13,9 percenta obyvateľov.

ŠPORT

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kocian nominoval na priateľské medzištátne stretnutie proti Islandu v Zlatých Moravciach (26. marca o 20.15 h) 15 legionárov. Po dlhej pauze zavinenej zranením kolena sa do kádra vracia útočník Saturnu Moskovská oblasť Martin Jakubko a nechýba už ani kapitán Róbert Vittek z 1.FC Norimberg.

Slovenská plavkyňa Martina Moravcová postúpila na ME v Eindhovene do semifinále na 100 m v.sp. a vybojovala si účasť na OH 2008 v Pekingu. V rozplavbách dosiahla deviaty najrýchlejší čas a môže sa začať pripravovať na svoju piatu olympiádu. Moravcová bude mať v Eindhovene ešte možnosť splniť nominačné kritéria v ďalších dvoch olympijských disciplínach - na motýľkarskej stovke a v krauliarskom šprinte.

Predstaviteľ čínskeho organizačného výboru olympijských hier Ťiang Siao-ju dnes vyhlásil, že výstup na vrchol Mount Everest bude napriek všetkému zlatým klincom štafety s olympijskou pochodňou. Skupiny tibetských aktivistov bojujúcich za nezávislosť regiónu od čínskej vlády zverejnili viaceré výzvy za zrušenie štafetovej etapy cez Tibet pred letnými olympijskými hrami v Pekingu a ako dôvod uviedli nedávne nepokoje a tvrdé vládne zásahy proti demonštrantom.

Krušné chvíle zažila po prílete do vlasti americká zjazdárka Lindsey Vonnová V Bormiu získala veľký glóbus za celkové prvenstvo v alpskom Svetovom pohári. Pri letiskovej kontrole ju colníci nespoznali a krehkú trofej chceli podrobiť prísnym kontrolám, aby zistili, či v nej niečo nepašuje. "Bála som sa, že ju rozbijú. Chceli ju vybrať z obalu a poslať pod röntgen. Nakoniec ma našťastie spoznali, povedala Vonnová, ktorá sa stala prvou americkou držiteľkou celosezónnej trofeje po 25 rokoch.

******************************************
NOC:
Polojasno, miestami snehové prehánky.
Najnižšia nočná teplota -1 až -5 st., v horských dolinách miestami okolo -7 st.

ŠTVRTOK:
Polooblačno až oblačno a miestami prehánky, prevažne snehové. Najvyššia denná teplota 3 až 7 st. Teplota na horách vo výške 1 500 m -7 st. Na východe slabý južný vietor.